Czym kierować się podczas wyboru nowego laptopa?

Written by

Laptop to urządzenie, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Używany jest zarówno w domu do przeglądania social mediów lub gier, w szkole do pisania wypracowań oraz w pracy między innymi jako programista. Jest to niezwykle przydatne urządzenie ułatwiające wiele czynności. Modeli laptopów na rynku jest wiele, dlatego w dzisiejszym artykule pokażemy na co zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa. 

Zastanów się do czego najbardziej potrzebujesz nowy sprzęt

Przede wszystkim zastanów się co dla ciebie jest najważniejsze: odtwarzanie muzyki oraz przeglądanie socjal mediów, nauka i praca biurowa,  praca w konkretnym zawodzie, oglądanie filmów czy granie w wolnym czasie w gry. Na rynku jest wiele modeli laptopów, które będą nadawały się do przynajmniej większości z tych czynności, ale lepiej skupić się na konkretnym sprzęcie do jeden lub dwóch wyżej wymienionych czynności. Laptop biurowy nie do końca będzie nadawał się do gier. 

Ceny

Tak samo jak potrzeby, warto określić budżet. Ceny podstawowych modeli laptopów zaczyna się średnio od około 1000 złotych. Taki urządzenie świetnie sprawdzi się do podstawowych czynności biurowych, nauki oraz słuchania muzyki. Dla osób które zaczynają przygodę z laptopem warto na początek zainwestować właśnie w taki sprzęt. 
Dobry sprzęt średniej klasy można kupić za około 1500-2200 zł. W większości przypadków będzie to urządzenie uniwersalne – do pracy, gry, spędzania wolnego czasu z filmem oraz pisania pracy dyplomowej. 
Jeśli potrzebujesz laptop do gier, a taki cechuje między innymi dobra karta graficzna oraz szybki procesor to warto odłożyć więcej pieniędzy, bowiem urządzenie spełniające się podczas gry mieści się w przedziale pomiędzy 3000-4500 złotych. 

Na rynku także są laptopy o wiele droższe takie jak firmy Apple, które średnio ceny wahają się w przedziale 3500-8000, aczkolwiek parametry mają bardzo podobne do innych laptopów, różnią się w większości tylko i wyłącznie systemem operacyjnym.

Producent

Jest wiele różnych producentów laptopów na polskim rynku. Kiedyś jednym z przodujących marek był Samsung, obecnie firma nie zajmuje się produkcją laptopów, natomiast jest kilka innych wraz z średnimi widełkami cenowymi, które są godne polecenia:

  • Apple (ceny pomiędzy 3500-8000)
  • Lenovo (ceny 1400-3000)
  • Dell (1500-3900)
  • Asus (1200-5500)
  • Toshiba (ceny 900-2800)
  • Acer (ceny 999-5500)

Procesor

Oferta procesorów jest bardzo duża, trudno jest określić, który będzie najlepszy dla wszystkich z wymienionych modeli. Mimo, że istnieją obecnie na ryku procesory uniwersalne to mimo wszystko lepiej zdecydować się na jeden konkretny pod aktualne potrzeby. Na rynku wyróżniamy kilka typów procesorów:

  • Procesor standardowy – istnieje wiele różnych modeli, zastosowanie mają zarówno do laptopów biurowych jak i gamingowych
  • Procesor budżetowe – są to procesory niskiej jakości, używane w tańszych modelach laptopów. Dobrze sprawdzą się w sprzęcie o podstawowych funkcjach lub jako pierwszy laptop.
  • Procesor niskonapięciowe –  charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, procesor nie potrzebuje dużo energii więc żywotność baterii jest dłuższa.

Procesor Intel a AMD

Procesory Intel są bardzo popularne, zastosowane są w większości modeli laptopów. Na rynku możemy wyróżnić między innymi:
 –  Intel Core i3 to procesor z średniej półki używane raczej w latopach biurowych oraz domowych

– Intel Core i5 procesory używane są zarówno w laptopach multimedialnych jak i gamingowych

– Intel Core i7 to procesory z żywszej półki, a ich zastosowanie jest głównie w laptopach gamingowych.

Możemy także wyróżnić Intel Pentium oraz Celeron, które używane są w urządzeniach budżetowych. 

Natomiast procesory AMD mają szerokie zastosowanie, są tańsze od Intel. AMD seria A jest używana w sprzęcie budżetowym natomiast AMD Ryzen używany jest do zaawansowanych modeli.

Porty USB 

Przy wyborze laptopa zwróć także uwagę na port USB. Aktualnie często okazuje się, że jej ilość jest niewystarczająca albo rozmiary nie odpowiadają naszym potrzebom. Wejście na myszkę, lampkę do biura i okazuje się, że nie ma więcej miejsca. Warto sprawdzić, czy model, którym jesteś zainteresowany ma także wejście HDMI, wbrew pozorom czasami przydaje się nie tylko osobom, którzy nieustannie oglądają filmy.

Obudowa

W dzisiejszych czasach jakość sprzętu nie jest taka sama jak kiedyś. Podczas wyboru laptopa przyjrzyj się z czego jest wykonany. Urządzenia wykonane z aluminium są trwalsze niż plastikowe, natomiast odpowiednio wyprofilowana klawiatura jest odporniejsza na zalania. 

Bateria 

Długotrwała bateria to podstawa każdego laptopa! Ważne jest to szczególnie gdy bierzemy go ze sobą w podróż. Najlepsze modele na rynku oferują około 10 godzin pracy. Wraz z biegiem czasu jej wydajność może spadać. Laptopy, które były wcześniej używane jako wystawowe, mogą mieć o wiele krótszy czas pracy, czasami skrócony jest do godziny pracy (przy włączonym trybie oszczędzania). Warto przed zakupem przeczytań opinie, czy faktycznie w danym modelu bateria wytrzymuje tyle, ile obiecuje producent.

Article Categories:
Elektronika

Dodaj komentarz