Wyjdź poza schemat

Written by
Częstochowa to nie tylko kojarząca się z nią Jasna Góra i klasztor Paulinów to także wiele interesujących miejsc wartych zobaczenia, a tym samym poznania historii miasta. Pierwszym miejscem na, które warto zwrócić uwagę to Muzeum Górnictwa i Rud Żelaza, gdzie możemy zobaczyć fragment  chodnika kopalnianego i  kilka maszyn  wydobywczych  w ten prosty sposób przypomnieć sobie o istnieniu złóż rud  żelaza. Dużym atutem miejsca jest bardzo dokładne przedstawienie pracy górnika, ale nie tego, który wydobywa węgiel, ale rody żelaza.   Miejscem, gdzie można odetchnąć wśród zieleni kwiatów i odpocząć, gdy poczujemy się zmęczeni jest z pewnością Park Staszica dający możliwość złapania oddechu w cieniu drzew. Dzieci natomiast ucieszą się ze znajdującego tam placu zabawa i planetarium, które wprowadzi nas w niezwykły świat gwiazd i Układu Słonecznego, kto wie może to właśnie wizyta w tym miejscu zainspiruje nasze dzieci  i stanie się początkiem ich ciekawej przygody ?

Zapałki, dawna kolej i monety

Muzeum Zapałek warto odwiedzić, aby zobaczyć całą linie produkcyjną i dokładnie prześledzić proces powstawania wydawałoby się zwyczajnej , niepozornej zapałki, a przecież tak ważnej, bo dającej światło.  A to chyba jedna z najbardziej znanych etykiem od zapałek :
zdjęcie pochodzi ze strony : https://natemat.pl/ ( dostęp 27.01. 2020 )  Muzeum leży na Szlaku Zabytków Techniki, wara uwagi jest również obejrzenia wystawa rzeczy, które można zrobić z tak prostego materiału, jakim jest zapałka. Dla wielbicieli kolei miejscem, którego odwiedzenie dostarczy im  wyrażeń jest Muzeum Kolejnictwa, gdzie  największą atrakcją i to to niezależnie od wieku zwiedzających jest możliwość  przejażdżki w kabinie lokomotywy spalinowej. 😉 Wystrój przypomina dworzec z dawnych lat, który teraz możemy znaleźć już tylko na kartach starych powieściach. Przenieśmy się zatem w dawny czas. Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II będzie gratką dla osób intersujących się numizmatyką i to właśnie za jej pośrednictwem została opowiedziana historia pontyfikatu naszego Papieża, Jana Pawła II, ale nie tylko ona, godne uwagi są przede wszystkim historie opowiadane przez przewodnika. a pasja i zamiłowania właściciela sprwiaja, że jego opowieści o monetach można słuchać godzinami.

Park Miniatur  i kultura łużycka na wyciągniecie ręki.

Park Miniatur Złota Góra, gdzie możemy zobaczyć zabytki architektury sakralnej w zmniejszonej wersji z całego świata, bo od Bazyliki w Fatimie  i Lourdes i Betlejem na Lateranie, Kościół w Medjugorie i wiele innych. Najmłodsi najbardziej ucieszą się z placu zabawy, gdzie został dla nich przygotowany istny raj, bo znajdą tutaj wszystko, aby oddać się beztroskiej zabawie: trampoliny z dmuchawcem, basen z kulkami. W parku jest także park linowy i sala gier. Dla wszystkich tych, którzy uwielbiają dawne czasy i to bardzo dawne ucieszy wizyta w Rezerwacie Archeologicznym, gdzie wyeksponowane zostało cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej. Najbardziej ciekawym sposobem na naukę i promocję historii jest jej  żywe dotknięcie nawet, jeśli chodzi o  tą dawną. A  jest nim bez wątpienia Piknik rycersko- archeologiczny na grodzisku Gączyk. Badania prowadzone w latach 2010-12 przez archeologów z  Muzeum Częstochowskiego potwierdziły wcześniejsze ustalenia o funkcjonowaniu osady, której ludność związana była z kulturą łużycką.

Zejść z utartego szlaku

W czasie podroży i zwiedzania zarówno w czasie urlopu, czy krótkiego  wypadu na wekeend warto odejść od utartych szlaków nie tylko tych turystycznych, ale także tkwiących  w naszych głowach, które powodują, że o tym, co warte zobaczenia myśli przez pryzmat naszych skojarzeń, a to powoduje, że nie dostrzegamy często tego, co ciekawe tylko może mniej znane, położone dalej dlatego może nie tak oczywiste, a co za tym idzie nie tak popularne dlatego może warto zamiast przeglądania kolejnego przewodnika, idźmy w mało  uczęszczaną, boczną uliczkę. Może właśnie w ten sposób dotrzemy do  mało znanego albo oczywistego miejsca, gdzie pracują prawdziwi pasjonaci ciekawie opowiadający o tym, jak powstaje krok po kroku niepozornie wyglądająca zapałka, czy dawna wydawałoby się nudna kultura, którą przy dobrej pamięci kojarzymy , że w ogóle taka była z lekacji  historii. Ale, jakie są jej najważniejsze osiągniecia, czym różni się od innych? Właśnie z tym już jest znacznie gorzej. Dlatego też być może dla wielu wizyta w Rezerwacie Archeologicznym wydaje się na początku nudna, mało interesujące, ponieważ , co i może być ciekawego w dawnej kulturze z epoki brązu i w ogóle w grzebaniu w ziemi, żeby znaleźć dla niektórych z nas dawne naczynia? A może właśnie tam odkryjemy coś nowego, kolejną naszą pasję? A może dołączymy do jednej z grup rekonstrukcyjnych i połkniemy historycznego bakcyla?   Odejdźmy od tego, co utarte i oczywiste także, jeśli chodzi o  zwiedzanie i poznawanie atrakcji turystycznych godnych naszej uwagi, a wtedy okaże się, że zdecydowanie było warto wyjść poza schemat, bo przecież może być ciekawy także i zwykły park, który dla mieszkańców miasta jest może czasami tylko namiastką zieleni i ucieczką od betonu. A my może zachwycimy się znajdującą się tam fontanną? Kto wie ?
Article Categories:
Częstochowa

Dodaj komentarz