Ile metrów kostki brukowej zamówić? Praktyczne wskazówki

Written by

Planujesz wybrukowanie podjazdu, tarasu, czy może całego ogrodu? Jednym z pierwszych pytań, jakie pojawiają się w głowie, jest ilość kostki brukowej, której będziesz potrzebować. Wiele osób zastanawia się, jak oszacować tę ilość, żeby nie zamawiać za dużo, ale też uniknąć sytuacji, w której zabraknie materiału w trakcie prac.

W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i przedstawimy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci określić potrzebną ilość kostki brukowej. Pokażemy, jak ważne jest stworzenie projektu i jak uwzględnić tzw. docinki.

Projekt to podstawa

Najlepszym sposobem na określenie zapotrzebowania na kostkę brukową jest projekt. Profesjonalny projekt, który możesz zamówić w Świecie Kostki, gwarantuje, że w trakcie prac nie zabraknie materiału, a po zakończeniu inwestycji nie zostaniesz z kilkoma paletami niewykorzystanej kostki. Projekt pozwala również na uzyskanie znakomitego efektu estetycznego i funkcjonalnego.

Samodzielne wyliczenie ilości kostki

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz zamawiać projektu, musisz samodzielnie zmierzyć powierzchnię terenu przeznaczoną do wybrukowania. To proste zadanie:

  • Chwyć długą miarę
  • Zmierz po kolei teren, który chcesz utwardzić
  • Oblicz powierzchnię mnożąc długość przez szerokość

Uwzględnij docinki

Nie ma możliwości zamówienia kostki co do metra kwadratowego. Zawsze musisz uwzględnić tzw. docinki, czyli kostkę, która zostanie obcięta podczas układania i zmarnowana.

Szacuje się, że na docinki potrzeba między 5 a 10% kostki. Tego niestety nie da się uniknąć – jest to kostka bezpowrotnie tracona, choć można ją wykorzystać np. na utwardzenie drogi gruntowej prowadzącej do budynku.

Format kostki ma znaczenie

Ilość kostki brukowej potrzebnej do zrealizowania danego projektu zależy także od jej rodzaju. Najwięcej strat z tytułu docinek generuje kostka wielkoformatowa. Jeśli inwestor decyduje się np. na efektowne, duże płyty betonowe, to musi się liczyć z koniecznością zamówienia ich „na górkę”.

Konsultacja z wykonawcą

Doświadczona ekipa brukarska powinna bez problemu określić przybliżoną ilość potrzebnej kostki brukowej. Wykonawca wie, ile kostki marnuje się na docinki, stąd będzie w stanie podpowiedzieć inwestorowi optymalną ilość koniecznego do zamówienia materiału.

Zamów lepiej za dużo niż za mało

Z wieloletniego doświadczenia Świata Kostki wynika, że nie da się idealnie wymierzyć ilości potrzebnej kostki brukowej. W takiej sytuacji zawsze radzimy, aby zrobić delikatny „narzut” – niewykorzystaną kostkę zawsze można po prostu zwrócić i odzyskać pieniądze.

Sytuacja, w której w trakcie prowadzenia prac zabrakło np. 5-6 metrów kwadratowych kostki brukowej, jest bardzo niekorzystna dla inwestora. Może się okazać, że taka kostka nie jest dostępna od ręki i trzeba na nią poczekać kilka tygodni. W tym czasie ekipa brukarska przeniesie się na inną inwestycję i nie wiadomo, kiedy wróci dokończyć projekt. Poza tym inwestor ponownie poniesie niemały koszt transportu kostki.

Zdaj się na doradztwo Świata Kostki

W obliczeniu ilości potrzebnej kostki brukowej bardzo chętnie pomogą Ci doradcy Świata Kostki. Przedstaw nam projekt, nawet stworzony odręcznie, a my powiemy, ile metrów kostki musisz zamówić, uwzględniając również wszelkie inne materiały brukarskie, jak krawężniki czy palisady.

Świat Kostki to jeden z największych składów kostki brukowej w regionie, mieszczący się w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Odwiedź nas i skorzystaj zarówno z fachowego doradztwa technicznego, jak i z mnóstwa inspiracji aranżacyjnych.

Przypominamy, że robiąc zakupy w Świecie Kostki możesz skorzystać z naszej usługi transportu. Dostawy realizujemy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak określić potrzebną ilość kostki brukowej? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na stronie: https://swiat-kostki.pl/smartblog/140_ile-metrow-kostki-brukowej-zamowic-praktyczne.html

Article Categories:
Biznes

Comments are closed.