Kultura i rozrywka w Częstochowie

Written by
Częstochowa znajdująca się w województwie śląskim jest jednym z najchętniej odwiedzanych polskich miast przez wczasowiczów. Miasto jest znane niemal na całym świecie, dzięki klasztorowi znajdującemu się na Jasnej Górze. Co roku średnio klasztor odwiedza ponad cztery miliony turystów z osiemdziesięciu różnych państw na świecie. Jasna Góra nie jest jednak jedyną atrakcją Częstochowy. Warto również zaznaczyć, że Częstochowa jest pierwszą miejscowością w Polsce (1998 rok), która otrzymała nagrodę Prix de l’Europe przyznaną przez Radę Europy. Jeżeli chodzi o kulturę w Częstochowie, to jest ona bardziej zbliżona do kultury małopolskiej niż śląskiej. Co warto zobaczyć, będąc w Częstochowie?

Jasna Góra

Jasna Góra jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Częstochowie. Na wzgórzu znajduje się sanktuarium oraz klasztor zakonu paulinów. Jest to najważniejsze miejsce kultu maryjnego oraz centrum pielgrzymkowe w Polsce. Miejsce jest warte zobaczenia nie tylko przez osoby wierzące, ale również pasjonatów architektury oraz historii. Na zwiedzanie Jasnej Góry trzeba poświęcić minimum trzy godziny. Oprócz słynnego obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze można również zobaczyć między innymi:
  • Wieżę,
  • Pokoje Królewskie,
  • Arsenał,
  • Bibliotekę,
  • Salę Rycerską,
  • Bazylikę,
  • Dziedziniec Sakralny,
  • Drogę różańcową,
  • Skarbiec Pamięci Narodu.

Muzeum Produkcji Zapałek

Muzeum Produkcji Zapałek jest jednym z punktów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Muzeum składa się z dwóch sal wystawowych oraz zakładu produkcyjnego niedziałającego już od dziesięciu lat. Turyści mogą zobaczyć park maszyn niezbędnych do wyprodukowania zapałek oraz prześledzić tok produkcji. Do 2010 roku produkowano tam kultowe zapałki Black Cat. Prócz niesamowitego klimatu oraz niesamowitej historii zaletą atrakcji są zaangażowani w przekazywanie wiedzy przewodnicy.

Jazz Spring 

Jazz Spring jest kultowym festiwalem muzycznym organizowanym w Częstochowie od osiemnastu lat. Festiwal zazwyczaj odbywa się w czerwcu oraz trwa trzy dni. Początkowo wydarzenie było poświęcone jazzowi tradycyjnemu, ale z biegiem czasu dołączono do części artystycznej również inne style jazzu. Jednym z elementów festiwalu jest konkurs dla młodych (do trzydziestego roku życia), utalentowanych muzyków Swingujący Kruk.

Ulica Siedmiu Kamienic

Jest jedną z najpopularniejszych zabytkowych ulic w Częstochowie. Znajduje się blisko Jasnej Góry. Mierzy około sześciuset metrów, a nazwa wzięła się od siedmiu domów wybudowanych na początku dziewiętnastego wieku. Podczas pierwszej wojny światowej jeden z budynków został ostrzelany przez niemieckich żołnierzy, którzy byli pod wpływem alkoholu. W 2008 roku ulica została zmodernizowana.

Hip Hop Elements

Dla fanów kultury hip-hopowej w Częstochowie co rok w lipcu organizowany jest festiwal, na którym grają najlepsi artyści polskiej rap-sceny (między innymi Kękę, Sokół, Paluch, ReTo). Oprócz koncertów organizowane są również pokazy break-dance. W zeszłym roku Hip Hop Elements świętował swoją dziesiątą rocznicę.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza działa już trzydzieści jeden lat. Tak jak wyżej wspomniane Muzeum Produkcji Zapałek należy do atrakcji znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Muzeum dysponuje multimedialnym przewodnikiem, który opowiada o poszczególnych eksponatach. Miejsce jest gloryfikacją ciężkiej pracy górników wydobywających rudę. Ponadto muzeum znajduje się w urokliwym parku. Zwiedzanie trwa około trzydziestu minut.

Adriatyk

Adriatyk jest jeziorem, nad którym w upalne dni turyści oraz mieszkańcy Częstochowy szukają ochłody. Na plaży znajduje się piasek sprowadzony znad Bałtyku, bar, leżaki oraz ławki. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na wypoczynek w mieście zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i osób starszych. Plaża jest całodobowa monitorowana oraz oświetlona, a w sezonie letnim nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa wyszkolony ratownik wodny.

Muzeum Wyobraźni

Muzeum Wyobraźni należy do znanego oraz cenionego na całym świecie artysty pochodzącego z Częstochowy- Tomasza Sętowskiego. Prace artysty określa się jako „realizm magiczny”. Eksponaty zmuszają odbiorcę do uruchomienia wyobraźni oraz refleksji. Gospodarzem muzeum jest sam Pan Tomasz Sętowski, który bardzo chętnie rozmawia z odwiedzającymi o sztuce oraz kulturze. Na miejscu jest możliwość kupna dzieł sztuki.

Góra Ossona

Góra Ossona jest najwyższym wzgórzem w obrębie Częstochowy (ponad trzysta siedemnaście metrów nad poziomem morza). Ze szczytu, gdzie znajduje się skała wapienna widać doskonale panoramę całego miasta. Wrażenie robi między innymi widok na zakłady przemysłowe, Wieżę Jasnogórską, bujne lasy. Przy dogodnych warunkach atmosferycznych można zauważyć nawet ruiny zamku w Olsztynie oraz maszt radiotelewizyjny w Klepaczce. W środku wzgórza znajdują się trzy ogromne hale będące pozostałościami po przepompowni. Góra zawdzięcza swoją nazwę Edwardowi Ossonowi, który ponad siedemdziesiąt lat ufundował szkółkę szybowcową oraz lotnisko dla szybowców.
Article Categories:
Częstochowa

Dodaj komentarz